niedziela, 5 kwietnia 2015

Przegląd wydarzeń na rynkach kapitałowych

Gospodarka

Luty nie przyniósł żadnych zdarzeń, które zmieniłyby naszą prognozę perspektyw ekonomicznych dla Polski. Wciąż konsekwentnie twierdzimy, iż z początkiem 2015 roku generalna sytuacja inwestycyjna z nadzieją pozwala spoglądać w przyszłość, przy możliwości umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. według ostatnich dostępnych prognoz, czyli dotyczących czwartego kwartału 2014 roku, krajowa gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r dzięki takim czynnikom jak konsumpcja wewnętrzna (urósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa rosnącego popytu krajowego a nawet małego przyspieszenia. Widoczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, głównie za sprawą oczekiwanego wzrostu liczby realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu unijnego na kolejne lata.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia atmosfery gospodarczej w Unii (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć osłabieniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się deflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a ponadto w związku z decyzjami wielu unijnych banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu pieniądza, RPP niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada zasugerowała, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie tej deklaracji Rady wydaje się bardzo prawdopodobna i w najbliższym czasie nie powinno być zmian oprocentowania kredytu.

Rynek akcji

Luty był dobrym okresem dla posiadaczy funduszy lokujących pieniądze na GPW. Indeks grupujący wszystkie podmioty (WIG) podrożał o ponad dwa procent. W zwyżkach swoje zasługi miały w głównej skali średnie i mniejsze spółki, bowiem indeks giełdowych grubasów (WIG20) wzrósł tylko o jeden procent, kiedy wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Oznacza to, że jak na razie 2015 rok dał odmienienie trendów z ubiegłego roku, kiedy lepszą lokatą były największe firmy. Prognozy dla globalnych rynków akcji zdają się być lepsze w bieżącym roku. 2015 rok da prawdopodobnie niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (według danych MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednakowoż w większości regionów (w tym w Polsce) słusznie jest oczekiwać polepszenia zagregowanych zysków raportowanych przez spółki.

Ceny nie należą do historycznie niskich, jednak według naszej oceny nie są tak duże by trzeba było się bać w realiach niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Równocześnie rekordowo wyśrubowane ceny papierów dłużnych w wiodących gospodarczo obszarach i wiążące się z tym małe szanse na znaczny zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania akcjami.
W kontekście rodzimego podwórka uważamy, że wzrośnie przewaga inwestycyjna mniejszych przedsiębiorstw nad większymi przedsiębiorstwami. W tym pierwszym segmencie łatwiej o szybszą poprawę zysków, a wyceny niejednokrotnie wydają się atrakcyjne. Ceną za większy potencjał zysków jest tradycyjnie w tym przypadku większe ryzyko, powodowane większą podatnością na wahania nastrojów wśród inwestorów i kierunku w którym podąża pieniądz (więcej o tym - źródło).

Rynek długu

Jak często bywa jednym z ważniejszych czynników wpływających sytuację na rynku długu jest polityka banków centralnych. Dla naszego rynku najbardziej liczą się trzy organizacje. Pierwsza, RPP, ścięła niedawno główną stopę o 50 pkt. i równocześnie wyraźnie powiedziała, że kolejnych nie zrobi. Generalnie dla obligacji skarbowych rokująca jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz