Każdy pracodawca co roku ma obowiązek składać do Głównego Urzędu Statystycznego różne rodzaje sprawozdań. Zazwyczaj są to obowiązki sprawozdawcze PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, oraz różnorakie inne, głównie związane z kilkoma danymi:
Warunkami pracy
Trendami tworzenia nowych miejsc zatrudnienia
Trendami w gospodarce
Trendami inwestycyjnymi
GUS bada również tematy łączące się z z BHP, kwestie związane z płacami i ogólnie wszystkim tym, co pojawia się na linii pracodawca - pracownik.
Opole w czołówce
Szczególną lokatę w sprawdzaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii wiedzie prym - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu szczególnie mało wypadków związanych z pracą. To nic dziwnego, albowiem Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, co więcej: nie jest bardzo uprzemysłowione. To w zasadzie prawda, jednak nie w odniesieniu do danych statystycznych, dlatego, że te wyliczane są w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.
Mała wypadkowość i śmiertelność z tytułu wypadków w opolskiem - co jest jej przyczyną?
Po pierwsze na pewno są to prężne działania OIP Opole, między innymi:
Programy zapobiegawcze
Kursy dla pracodawców
Surowe kontrole zakończone wystąpieniami
Ta ostatnia sprawa na uprzedniej liście to nic miłego, lecz w tym miejscu można zauważyć, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole daje w jakiś tam pośredni sposób pożądany skutek pod postacią bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Następna sprawa, to większa świadomość samych firm - z pomocą Internetu sprawdzają, jakie ciążą na nich powinności w kwestii BHP, dzięki zaawansowanym sieciowym aplikacjom mogą łatwiej zapanować nad tematem Kodeksu Pracy. A więc nie trzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o BHP i Prawa Pracy.
Trzecia przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to sami pracownicy. W Opolu i rejonie całego województwa jest bardzo duża fala wyjazdów do innych krajów europejskich - za lepiej płatną pracą. Jednocześnie pracownicy wróciwszy do kraju sami nie chcą już pracować w firmach nie znających norm BHP i niechętnie przystają na zarobek uzyskiwany w niekorzystnych warunkach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz